• Հայերեն
  • English
  • Français
  • Georgian
  • Русский
  • Español
  • Deutsch
  • فارسی
  • Türkçe
  • Italiano

The Structure of the EduComplex

Yerevan Mkhitar Sebastatsi EduComplex 
2020-2021 Academic year: January - August

  1. Governing Council of the EduComplex (Head of the Council: Aramazd Ghalamkaryan)
  2. Director of the EduComplex: Susan Markosyan  
  • Deputy Director for Education and Research (Gevorg Hakobyan)
  • Deputy Director for Economy (Edik Saribekyan)
  • Director's Staff (Head: Lilit Azizkhanyan)
  • Administrative Council of the EduComplex
  1. Professional Assembly of the EduComplex (Head: Gevorg Hakobyan)
    Professional groups 
  2. EduComplex Branch Educational Institutions
  • East School-Garden (Head: Nara Nikoghosyan)
  • West School-Garden (Head: Gohar Baljyan)
  • North School-Garden (Head: Knarik Nersisyan)
  • South School-Garden (Head: Shamiram Poghosyan)
  • Middle School (Head: Lusine Bush)
  • High School (Head: Marta Asatryan)
  • College (Head: Tatev Bleyan)
  1. Branch-schools of supplementary education, training centres
  • Arates Schooling Centre (Head: Smbat Petrosyan)
  • Grapes and Wine School (Head: Artak Rshtuni)
  • Vighen Avetis Sculture School (Head: Vighen Avetisyan)
  • Training Farm (Head: Edmon Pashinyan)
  • Music and Dance Training Centre (Head: Sveta Chagharyan)
  • Sports Training Centre (Head: Michael Ghazaryan)
  • Chess Training Centre (Head: Arnold Michaelyan)
  • Tigran Hayrapetyan Library (Head: Lusine Aleksanyan)
  • Pedagogy Centre (Head: Lusine Pashayan)
  1. Educational Services
  • Mskh.am 
  1. Training and production workshops (within the college)
  • Carpentry (Head: Vahagn Ghazaryan)
  • Baker'sՀացաթխման (Head: Samvel Mkrtchyan)
  • Metal Workshop (Head: Yuri Agjoyan)
  • Metal-Plastic Constructions (Head: Gor Bandikyan)
  • Winemaking (Head: Artak Rshtuni)
  • Horticulture (Head: Shoghik Poghosyan)
  • Sewing-Modeling Workshop (Head: Mary Khanjyan)
  • Waste Collection and Treatment (Head: Edik Saribekyan)
  • Maintenance of Digital Means (Head: Sen Michaelyan)
  • Artistic Processing of Metal and Stone (Head: Davit Petrosyan)
  1. Other Services
  • Accounting (Cief Accountant: Lyuba Abrahamyan)
  • Purchasing (Coordinator: Lilit Stepanyan)
  • Operation-repairment of Material Environment (Head: Vahram Martirosyan)